През лятото най-големият враг на сърцето е топлината

Един от най-прогресивните кардиолози в Бургас – д-р Диян Господинов, притежаващ висока експертиза при диагностика и лечение на артериална хипертония, исхемична болест на сърцето, ритъмни и проводни нарушения и сърдечна недостатъчност, заостря вниманието на пациентите върху проблемите, които могат да настъпят в следствие на високите температури.

“За всички хора, но особено за тези, имащи сърдечно-съдови проблеми, летните горещини крият рискове, които не са за подценяване”, категоричен е кардиологът.

“Основните проблеми за пациентите през месеците юни, юли и август са два. На първо място – жегата. През лятото най-големият враг на сърцето е топлината. Колкото по-висока е температурата на въздуха, толкова по-ниско е съдържанието на кислород в него. Това налага сърцето да работи с двойно натоварване, което е изпитание и за напълно здрав организъм. Големите температурни амплитуди се отразяват на тонуса на кръвоносните съдове. От една страна жегите разширяват артериите, а от друга водят до спазъм на капилярите и вените. Последиците са вариации в артериалното налягане и повишаване на риска от хипертонични и хипотонични кризи, инсулти, инфаркти. През летния сезон се изменят и хормоналните нива, които пряко влияят на сърдечната дейност (например щитовидните хормони).

Вторият сериозен проблем, който може да възникне през лятото, е дехидратацията. По-интензивното изпотяване (поради споменатите по-горе „жеги“) помага на тялото ни да поддържа безопасна телесна температура, но колкото по-малко течност има в него, толкова по-плътна става кръвта ни и толкова по-голям е рискът от образуване на кръвни съсиреци. Освен това с потта от тялото се отделя не само вода, но и сол, както и калий – естественият защитник на сърцето ни. И ако не полагате специални усилия за възстановяване на електролитния баланс и баланса на калий, сърдечните проблеми няма да закъснеят, обяснява д-р Господинов.

Той посочва и кои хора са най-застрашени от влошаване на здравословното състояние.

На първо място това са хората с ритъмно-проводни нарушения. При силно потене се губят ценни електролити, които влияят на възникването и провеждането на електрическите импулси.

Болните с артериална хипертония също се повлияват от летния сезон. Въпреки общия спад на стойностите на кръвното, нерядко се отчитат големи колебания, дори хипертонични кризи. Това се определя както от високите температури, така и от загубата на течности.

Хората с исхемична болест на сърцето имат чести стенокардни пристъпи през летния сезон. За тях допринасят и нетипичните натоварвания, които човек си причинява лятото. Такива са походи в природата, изкачвания на планински маршрути, дълго плуване във вода, тежки ремонтни или селскостопански дейности, посочва кардиологът д-р Диян Господинов, който работи с пациенти в МЦ „Д-р Стайков“ и в болница „Сърце и Мозък“ – Бургас.

Д-р Господинов дава 10 СЪВЕТА КАК ДА СЛЕДИМ ЗА ДОБРОТО ФУНКЦИОНИРНЕ НА СЪРЦЕТО ПРЕЗ ЛЯТОТО

Редовно измервайте артериалното налягане в домашни условия

Повишаването или намаляването на кръвното налягане невинаги е придружено от някакви забележими симптоми – главоболие, слабост, гадене. Понякога човек се чувства както обикновено, въпреки че сърцето му е принудено да работи с големи претоварвания. През лятото измервайте кръвното си ежедневно – за предпочитане е да го правите два пъти на ден: сутрин и вечер.

Задължително се консултирайте с лекуващия ви кардиолог относно медикаментите, които приемате

Това трябва да се случва минимум два пъти през годината – в есенно-зимния сезон и в края на май. През лятото тялото ни може да реагира по различен начин на обичайните лекарства. Това се отнася основно до пациентите, приемащи лекарства за регулиране на кръвното налягане и по-конкретно до тези, пиещи диуретици. Когато пациентът приема диуретици, достига по-бърза дехидратация. При тях често се налага корекция на дозата. Това в никакъв случай не означава, че трябва да се правят паузи в приема на лекарства или да се намалят предписаните количества без съгласуване с лекуващия кардиолог.

Следете количеството и вида на приеманите течности

В жегата е необходимо да консумираме с около 30-40% повече течности от обикновено. Разбира се, съобразени с теглото, физическата активност, чувството за жажда. Недостигът води до дехидратация, а излишъкът – до обемно натоварване на сърцето. Тук особено чувствителни са хората със сърдечна слабост, които по-принцип знаят, че не трябва да прекаляват с течностите поради обостряне на състоянието. Затова е добре количеството и начинът на прием на течностите, при тези пациенти да бъде съгласувано с лекуващия им кардиолог.

Избягване разходките и работата на открито в най-топлите и слънчеви часове на деня

Желателно е по възможност да не се излагаме на пряка слънчева светлина от 11:00 ч. до 17:00 ч. Правилото, което знаем всички, трябва да се спазва като закон от възрастните хора и хората с хронични заболявания. Силното слънчево греене през летните дни, особено през обедните часове, е самостоятелен рисков фактор за хипертониците. Нагряването на главата може да промени кръвоснабдяването на мозъка, да преразпредели кръвотока, като го насочи към нервната система и той да намалее в периферните тъкани, напомня д-р Господинов.

Тези общоизвестни съвети сякаш се изпаряват от главата ни, когато яркото слънце блесне и ни се прииска да разпуснем подобаващо. Ето защо Ви ги припомняме с тази статия и няма да спрем. Очаквайте утре още съвети от кардиолога на болница „Сърце и Мозък“ и Медицински център „Д-р Стайков“.